Moje zakupy

x
Koszyk jest pusty

Ekonomia a wybór partneraWedług jednego z głównych przedstawicieli mikroekonomicznych teorii czyli G. Beckera, ekonomia tłumaczy nie tylko zagadnienia związane z rynkiem, pracą czy kapitałem, ale także całość ludzkich zachowań. Dlatego też da się przedstawić proces doboru partnera w oparciu o pewne analizy ekonomiczne. Niemożliwe? A jednak! Miłość w żadnym wypadku nie wiąże się z logiką, rynek matrymonialny rządzi się jednak swoimi prawami

 

 

Ekonomia a wybór drugiej połówki.

 

Na czym polega miłość w ujęciu mikroekonomicznym?

Według podejścia mikroekonomicznego człowiek to istota działająca racjonalnie i dąży zawsze do maksymalizacji osiąganych zysków i związanej z tym maksymalnej satysfakcji i zadowolenia z danej transakcji, mimo iż nie zawsze zdaje sobie sprawę. Jednostki mają zakodowane w swojej naturze by racjonalnie oceniać każdą sytuację i optymalnie lokować swoje zasoby, by następnie czerpać z nich zysk. Zysk nie jest jednak wyłącznie dobrem materialnym, może nim być prestiż, uznanie, bezpieczeństwo czy inna wartość. Zysk jest definiowany jako różnica, którą ludzie odczuwają pomiędzy wartością tego, co wskutek pewnych posunięć lub decyzji można osiągnąć, a wartością tego, co można stracić. Transakcja natomiast nie ma wyłącznie wymiaru finansowego, ma ona bardziej charakter wymiany np, takiej, jaka następuje gdy atrakcyjna kobieta wchodzi w związek z zamożniejszym i lepiej wykształconym mężczyzną. Ona dostarcza mu pożądanych przez niego walorów (urody, młodości i zdrowych dzieci), a on w zamian zapewnia jej dobrobyt finansowy i wyższą pozycję społeczną.

miłość a ekonomia
 

Chciał(a)byś poszerzyć swoją wiedzę na temat związków? Przeczytaj koniecznie bestselerową książkę Krzysztofa Króla "Księga związków, podrywu i seksu".

 

Każdy ma swoją cenę! 

Z wszelkimi transakcjami na rynku matrymonialnym związany jest fakt, że to sam rynek wycenia wartość i walory danej jednostki, jako potencjalnego partnera. Jak pisze znany badacz zjawiska staropanieństwa K. Tyniecki: „Ta ‘’wycena” będzie opierała się na odzwierciedleniu w rynkowej pozycji jednostek indywidualnych preferencji uczestników rynku małżeńskiego.” Kierowanie się ludzi w doborze partnerskim kalkulacją i chęcią osiągnięcia jak największych korzyści jest niezaprzeczalnym faktem. Tłumaczy to też, dlaczego większość upośledzonych czy to motorycznie czy umysłowo ludzi lub tych o najniższej pozycji społecznej skazanych jest na samotność. Z punku widzenia bowiem racjonalnie działającej jednostki, związek z taką osobą nie tylko nie daje wymiernych korzyści, ale może przynieść również straty.

Poza tym teoria racjonalnego wyboru tłumaczy także, dlaczego ludzie zwykle dobierają się w pary z jednostkami o podobnym statusie, ale nigdy niższym. Mimo iż kobieta o niskiej pozycji może marzyć o bardzo dobrze usytuowanym parterze, to wie że nie będzie wstanie pokonać dużej konkurencji, która w dodatku ma cenniejsze walory i ją przewyższa, dlatego będzie poszukiwała partnera na swoim poziomie. To wszystko powoduje, że na rynku małżeńskim zachowane jest status quo.

 

Rynek małżeński a rynek pracy.


Poza tym istnieją inne ciekawe stanowiska mikroekonomiczne takie, jakie prezentuje np. Valerie Kincaid Oppenheimer, która tłumaczy proces doboru partnera za pomocą modelu poszukiwania pracy. Każdy człowiek ma pewne oczekiwania w stosunku do stałego partnera, tak jak osoba szukająca pracy ma pewne wymagania odnośnie swojego zatrudnienia. Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim kierują się ludzie przy podjęciu danej pracy jest płaca. Poniżej oczekiwanego i akceptowalnego poziomu płacy (tzw. reservation wage) jednostki zwykle nie podejmują się zatrudnienia. Mają wtedy dwa wyjścia: bądź poświęcają czas na szukanie lepszych perspektyw zawodowych bądź obniżają swoje wymagania płacowe. Długie poszukiwanie innych możliwości zatrudnienia niesie ze sobą jednak pewne niebezpieczeństwo, więc opłacalne jest jedynie wtedy, gdy korzyści z inwestowania w przedłużające się poszukiwania będą wysokie i będą w pełni rekompensowały poniesione koszty. Podobnie jest na rynku małżeńskim. Wymagania odnośnie tego, jakie walory powinien posiadać potencjalny kandydat na męża bądź żonę odpowiadają w modelu poszukiwania pracy, płacy akceptowalnej, czyli reservation wage. Dlatego też ludzie z reguły nie będą bardzo długo poszukiwali idealnego partnera, bo są świadomi dużego ryzyka, że go nie znajdą, a gdy będą chcieli znaleźć mniej satysfakcjonującą, aczkolwiek ciągle opłacalną ofertę matrymonialną, to okaże się, że rynek jest już tak przebrany, że nie ma z kogo wybierać.

miłość a ekonomia

 

 Nie wybrzydzaj!

Niestety jednak istnieje część osób (zwłaszcza bardzo dobrze usytuowanych kobiet), która bezgranicznie wierzy, że znajdzie dla siebie najlepszą partię. Jednostki te są zbyt wybredne i zwlekają zdecydowanie za długo z decyzją o małżeństwie i w efekcie skazane są później na samotność. Powagę konsekwencji takich działań idealnie pokazuje sytuacja amerykańskich, niezamężnych, wysoko sytuowanych kobiet w wieku około 40 lat, która była często poddawana dyskusji przez środowiska naukowe już od lat 80-tych. Opisuje ją T. Wójciak w artykule „Kobiety na tle rozpędzonego zegara”, przytaczając komentarz jednego z dziennikarzy, który na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów od demografii i zachowań społecznych z uniwersytetów w Yale i Harvardzie stwierdził, że „według rachunku prawdopodobieństwa kobiety te mogą częściej zginąć od pioruna lub w zamachu terrorystycznym niż złapać mężczyznę skłonnego do oświadczyn.”

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Relacje damsko-męskie krok po kroku. Jak poderwać kobietę?

Wszystkiego, co dotyczy kontaktów z kobietami możesz się nauczyć. Przez lata doświadczeń i studiowania najlepszych materiałów z zakresu psychologii, socjologii, uwodzenia, pua, pickup, podrywu, seksualności, relacji damsko-męskich.

Udało nam się stworzyć doskonały system komunikacji z kobietami. Jako pierwsi w kraju wydaliśmy szkolenie DVD na 10 płytach, pierwszą tak obszerną Księgę związków, podrywu i seksu. Jesteśmy jedyną szkołą uwodzenia, która uczy jak podrywać, jak zdobyć kobietę, jak poderwać dziewczynę, jak osiągnąć pewność siebie, jak poderwać koleżankę, jak pieścić kobietę, jak znaleźć sobie dziewczynę, jak zagadać na ulicy, jak poderwać dziewczynę w szkole, jak poderwać kobietę na ulicy, jak uwodzieć, jak pozbyć się strachu przed podejściem, jak nauczyć się uwodzenia, jak zdobyć pewność siebie, jak zdobyć pewność siebie zgodnie z etyką.

Zastanawiasz się jak poderwać nieznajomą kobietę? U nas znajdziesz najlepsze teksty na podryw, techniki uwodzenia, skuteczne metody uwodzenia, rozmaite kursy uwodzenia, materiały o podrywaniu, materiały o uwodzeniu, forum o uwodzeniu, książki o uwodzeniu. Na naszej stronie znajdziesz również przykłady podejścia do kobiet, techniki podrywu. Mamy materiały o tym - jak zdobyć pewność siebie, jak być pewnym siebie w każdej sytuacji, jak pocałować kobietę, jak pieścić kobietę, jak pieścić łechtaczkę kobiety, jak pieścić piersi, jak dotykać kobietę, jak przytulić kobietę, jak doprowadzić do seksu, jak zachowywać się w łóżku.

Jak uwieść kobietę?

Szkoła uwodzenia Perfect Dating prowadzi kursy uwodzenia bez manipulacji, NLP czy innych technik, które mogą kogoś skrzywdzić. My uczymy Cię - jak stworzyć silny charakter, jak zdobyć kobietę, jak podejść do kobiety, jak zainteresować sobą kobietę. Podstawą jest przede wszystkim Twoja osobowość, pewność siebie, silny charakter. Do tego dołóż sobie odpowiednią wiedzę na temat kobiet.... i sukces masz gwarantowany.

Czy uwodzenie jest trudne? Jak nauczyć się uwodzenia?

Na stronie znajdziesz opinie naszych kursantów uwodzenia, opinie o szkole Perfect Dating, którzy w 21 dni zmienili całkowicie swoje życie... Mają oni same pozytywne opinie na temat kursów i materiałów Pefect Dating, gdyż na każde nasze szkolenie, czy kurs DVD dajemy 110% procent gwarancji! Nauczysz się tutaj jak poderwać koleżankę, jak zdobyć numer do dziewczyny, jak napisać ciekawe smsy, jak napisać wiadomość do dziewczyny, jak podrywać na portalach randkowych, jak zadzwonić do dziewczyny, co powiedzieć na pierwszej randce? Jak zaprosić dziewcznę na randkę. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak myślą kobiety, czego potrzebują kobiety, co podoba się kobietom, na co lecą kobiety, co lubią kobiety - to właśnie tutaj jest miejsce, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Polityka prywatności i regulamin