Moje zakupy

x
Koszyk jest pusty

×

Uwaga

Musisz podać przynajmniej jeden adres email odbiorcy.

doborpartnerawpolsceTo jak dobierają się ludzie w pary nie jest przypadkowe i zależy od kultury, w której żyją dani ludzie. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, czym kierują się Polacy w wyborze swojego życiowego partnera!

 

 

Jakich partnerów wybierają Polacy?

Początki badań.

Badania nad tym na podstawie jakich cech Polacy dobierają sobie partnerów życiowych prowadziło wielu badaczy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Tą problematyką zajmowała się już w latach sześćdziesiątych B. Łobodzińska, która wyróżniła cztery podstawowe czynniki determinujące dobieranie się ludzi w pary. Należały do nich: pochodzenie społeczne, miejsce zamieszkania w dzieciństwie i młodości, wykształcenie oraz zawód. Poza tym, z analiz B. Łobodzińskiej wynikało, że najbardziej homogeniczne związki (czyli o jednorodnych i podobnych cechach) tworzą rolnicy oraz pracownicy umysłowi z wyższym wykształceniem. Dużą homogenicznością odznaczały się także pary rodzin robotniczo-rzemieślniczych. Stąd można było wywnioskować, że najbardziej znaczącym czynnikiem homogenizującym jest wykształcenie i zawód.

jakichpartnerowwybierajapolacy

 

Lata 70-te i 80-te

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do tego problemu powróciła W. Wawrzoda- Kruszyńska, która po licznych analizach uznała, że najważniejszymi kryteriami, jakimi kierują się ludzie w doborze partnerów są: wykształcenie, przynależność zawodowa oraz pochodzenie społeczne. Te cechy wyznaczały w społecznym uznaniu również rodzaje wyznawanych wartości, zainteresowania czy wizję wspólnego życia.

Obecne tendencje.

W latach dziewięćdziesiątych autorem najbardziej znaczących prac z zakresu doboru partnerskiego był Z. Strzelecki. Dzięki jego ustaleniom otrzymaliśmy spójny obraz współczesnych kryteriów, jakie warunkują dobieranie się w pary. Z badań Z. Strzeleckiego wynika, że występuje tendencja do zawierania silnie homogamicznych związków i to pod wieloma względami. Pierwszy z nich dotyczy stanu cywilnego. Ponad 90% małżeństw w Polsce to związki kawalerów z pannami. Poza tym różnica wieku partnerów nie przekracza zwykle 3 lat. Inną znamienną cechą jest również dobór pod względem terytorialnym. Jak podaje Z. Dąbrowska: „ponad 60% małżeństw zawierają partnerzy mieszkający w tym samym mieście, a 40% stanowią związki osób pochodzących z tej samej gminy.” Najsilniej jednak oddziałuje poziom wykształcenia. B. Pietkiewicz opierają się na badaniach G. Kacprowicz pisze, że w Polsce „absolwent wyższej uczelni żeni się 12 razy częściej z partnerem o takim samym cenzusie niż z jakimkolwiek innym.” Według oszacowań A. Żurek natomiast, około 80% partnerów różni się od siebie najwyżej jednym progiem edukacyjnym. A. Żurek zwraca również uwagę, że w swoich wyborach kierujemy się podobieństwem zawodów i charakterem pracy (np. naukowym, biznesowym czy robotniczym).

jakichpartnerowwybierajapolacy
 

 

Dlaczego wykształcenie jest tak ważne?

Problematyką homogamii edukacyjnej małżonków zajmował się również Henryk Domański i Dariusz Przybysz. Przeanalizowali oni dane z lat 2002-2008, i doszli do wniosku, że tendencja do zawierania homogenicznych małżeństw pod względem wykształcenia jest dużo mniejsza w Europie zachodniej niż w krajach postkomunistycznych. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest według badaczy to, że w krajach takich jak Polska wykształcenie stało się ważnym czynnikiem decydującym o zrobieniu kariery, na zachodzie Europy wykształcenie daje tylko pewien potencjał i nie jest kojarzony z sukcesem zawodowym.

Wzory sprzed ćwierćwieczy.

Dobór partnerski w Polsce charakteryzuje się dużą homogenicznością, jak również pewnym stopniem anachroniczności, gdyż kryteria doboru partnera są niezmienne od ćwierćwieczy (!), co przynosi pewne szkody, gdyż jak twierdzą badacze, kierowanie się głównie takimi wymogami nie sprzyjają właściwemu doborowi, czego efektem są konflikty czy rozpad pożycia. Poza tym, jak słusznie zauważa adiunkt z SGH K. Tymicki: „Nieprzenikalność barier społecznych na rynku małżeńskim, określających w tym przypadku na podstawie kategorii wykształcenia, powoduje ograniczenie w sposób znaczący pól dostępności potencjalnych partnerów.”A to z kolei powoduje wzrost osób bezżennych w społeczeństwie, co nie jest pozytywnym zjawiskiem.
 
 
jakichpartnerowwybierajapolacy

 

 

 

Komentarze   

-2 # Mariolka 2011-01-12 17:58
wzrost osób bezżennych w społeczeństwie, jest pozytywnym zjawiskiem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Relacje damsko-męskie krok po kroku. Jak poderwać kobietę?

Wszystkiego, co dotyczy kontaktów z kobietami możesz się nauczyć. Przez lata doświadczeń i studiowania najlepszych materiałów z zakresu psychologii, socjologii, uwodzenia, pua, pickup, podrywu, seksualności, relacji damsko-męskich.

Udało nam się stworzyć doskonały system komunikacji z kobietami. Jako pierwsi w kraju wydaliśmy szkolenie DVD na 10 płytach, pierwszą tak obszerną Księgę związków, podrywu i seksu. Jesteśmy jedyną szkołą uwodzenia, która uczy jak podrywać, jak zdobyć kobietę, jak poderwać dziewczynę, jak osiągnąć pewność siebie, jak poderwać koleżankę, jak pieścić kobietę, jak znaleźć sobie dziewczynę, jak zagadać na ulicy, jak poderwać dziewczynę w szkole, jak poderwać kobietę na ulicy, jak uwodzieć, jak pozbyć się strachu przed podejściem, jak nauczyć się uwodzenia, jak zdobyć pewność siebie, jak zdobyć pewność siebie zgodnie z etyką.

Zastanawiasz się jak poderwać nieznajomą kobietę? U nas znajdziesz najlepsze teksty na podryw, techniki uwodzenia, skuteczne metody uwodzenia, rozmaite kursy uwodzenia, materiały o podrywaniu, materiały o uwodzeniu, forum o uwodzeniu, książki o uwodzeniu. Na naszej stronie znajdziesz również przykłady podejścia do kobiet, techniki podrywu. Mamy materiały o tym - jak zdobyć pewność siebie, jak być pewnym siebie w każdej sytuacji, jak pocałować kobietę, jak pieścić kobietę, jak pieścić łechtaczkę kobiety, jak pieścić piersi, jak dotykać kobietę, jak przytulić kobietę, jak doprowadzić do seksu, jak zachowywać się w łóżku.

Jak uwieść kobietę?

Szkoła uwodzenia Perfect Dating prowadzi kursy uwodzenia bez manipulacji, NLP czy innych technik, które mogą kogoś skrzywdzić. My uczymy Cię - jak stworzyć silny charakter, jak zdobyć kobietę, jak podejść do kobiety, jak zainteresować sobą kobietę. Podstawą jest przede wszystkim Twoja osobowość, pewność siebie, silny charakter. Do tego dołóż sobie odpowiednią wiedzę na temat kobiet.... i sukces masz gwarantowany.

Czy uwodzenie jest trudne? Jak nauczyć się uwodzenia?

Na stronie znajdziesz opinie naszych kursantów uwodzenia, opinie o szkole Perfect Dating, którzy w 21 dni zmienili całkowicie swoje życie... Mają oni same pozytywne opinie na temat kursów i materiałów Pefect Dating, gdyż na każde nasze szkolenie, czy kurs DVD dajemy 110% procent gwarancji! Nauczysz się tutaj jak poderwać koleżankę, jak zdobyć numer do dziewczyny, jak napisać ciekawe smsy, jak napisać wiadomość do dziewczyny, jak podrywać na portalach randkowych, jak zadzwonić do dziewczyny, co powiedzieć na pierwszej randce? Jak zaprosić dziewcznę na randkę. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak myślą kobiety, czego potrzebują kobiety, co podoba się kobietom, na co lecą kobiety, co lubią kobiety - to właśnie tutaj jest miejsce, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Polityka prywatności i regulamin