Jest wiele zawiłości związanych ze światem relacji, wiele zasad, które mówią nam dlaczego pewne rzeczy dzieją się w taki, a nie inny sposób. W gąszczu teorii, prawideł, nauk, staramy się wyłowić te, które wydają się być najprawdziwsze. Stawiamy pytania na, które stara się odpowiedzieć: biologia, psychologia, socjologia. W tym artykule postawie kilka zasadniczych pytań i postaram się znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi. Zapraszam do lektury.
Uwodzenie kobiet – Fakty, o których nie wiedziałeś!
Żeby móc ścigać się samochodem wyścigowym, najpierw należy nauczyć się zmieniać biegi. Tak samo jest z relacjami, żeby móc tworzyć szczęśliwe i spełnione związki, należy poznać zasady jakimi się kierują i z czego wynikają a więc zacznijmy od podstaw....
1. Czy pory roku wpływają na życie seksualne ?
Ludzie uprawiają seks przez cały rok, to zmiany pogodowe i klimatyczne podstępnie wpływają na nasze życie erotyczne. Z co najmniej kilku badań, spośród najlepiej znanych jest, które przeprowadziła endokrynolog Sari van Anders z Indiana University, wynika, iż u kobiet i mężczyzn zamieszkujących półkulę północną wraz z nastaniem jesieni podnosi się poziom testosteronu. Z kolei duńscy naukowcy, analizując wahania poziomu hormonów związane z porami roku, odkryli występowanie podobnego szczytu testosteronowego u mężczyzn, tyle że latem.
Co sprawia, że stężenia testosteronu rośnie akurat jesienią i latem? Nikt nie jest do końca pewien, ale endokrynolodzy podejrzewają, że zmiany te mogą być wywoływane przez szybko postępujący niedobór światła słonecznego. Być może szybciej rozpoczynające się i trwające dłużej wieczory, typowe dla jesieni i późnego, aktywują nasze pierwotne instynkty rozrodcze.
2. Dlaczego kobiety nie chodzą w okres rui jak samice innych zwierząt ?
Choć w okresie największej płodności kobieta, wygląda, czuje i zachowuje się bardzo seksownie, to w porównaniu z innymi zwierzętami zmiany, do jakich dochodzi w związku z owulacją, są bardzo subtelne.
Samice innych naczelnych , wchodząc w fazę płodną ( zwaną rują bądź cieczką ), informują o swoim stanie za pomocą okrzyków, eksponują nabrzmiałe okolice genitaliów, próbując łapać potencjalnych partnerów za penisy i pozwalają się kryć pierwszemu napotkanemu samcowi. Ludzkie samice zupełnie wyłamują się z tego schematu. Czy istnieje ku temu jakiś powód ?
Okazuje się, że sami robimy coś jeszcze bardziej rozpustnego - uprawiamy seks niemal bez przerwy. Kochamy się na okrągło przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy. Mężczyźni nie muszą czekać, aż kobieta będzie w rui, by sobie poużywać. Ludzie ciało jest skonstruowane tak, by umożliwiać niemal nieprzerwany kontakt seksualny.
3. Dlaczego ludzie wydają się atrakcyjniejsi, kiedy patrzysz im w oczy ?
Przed wielu laty psycholog behawioralny Arthur Aron przeprowadził eksperyment, w ramach którego umieszczał w pokoju pary studentów płci przeciwnej i prosił, by uczestnicy opowiadali o sobie bardzo osobistych sprawach, na przykład najbardziej żenujących chwilach swojego życia albo co by zrobili, gdyby ich rodzice umarli.
Następnie mieli patrzeć sobie w oczy przez cztery minuty. Nie rozmawiać, nie uśmiechać się, tylko spoglądać sobie głęboko w oczy jak zakochani. Później pytał ich, co czuli w stosunku do partnerów. Większość odpowiedziała, że wydawali im się bardzo pociągający. Do tego stopnia, że podobno jedna z par, która w chwili przystępowania do eksperymentu była sobie całkowicie obca, wzięła ślub w pół roku po jego zakończeniu. Nawet jeśli dzielenie się intymnymi informacjami otwiera serce, to najwyraźniej dostać się do niego można przez oczy.
To zaledwie ułamek z podstawowej wiedzy z zakresu psychologii ewolucyjnej, która stara się tłumaczyć w jaki sposób ludzkie zachowania i reakcje dochodzą do skutku. Mówi nam o tym jak spadek genetyczny, determinuje nasze akcje i reakcje.
Autor: Mateusz Marcinkowski
Dodaj komentarz