Moje zakupy

x
Koszyk jest pusty

wybór partneraPsychologowie ewolucjonistyczni traktują proces doboru partnera z punktu widzenia mechanizmów psychologicznych, jakie wykształciły się u ludzi w toku ewolucji. Są one niezależne od uwarunkowań społecznych czy kulturowych, dlatego w tak wielu osobach wzbudzają sporo emocji. Niektórzy sprzeciwiają się ostro, twierdząc że nie można związków międzyludzkich opierać na założeniach biologii, inni z zainteresowaniem śledzą odkrycia z dziedziny psychologii ewolucjonistycznej...
 
 
 

Biologia a wybór idealnego partnera,  czyli co o łączeniu się w pary mówi psychologia ewolucjonistyczna…

Mechanizmy te ściśle powiązane są ze strategiami seksualnymi ludzi, gdyż jak twierdzi D. Buss: „Każda ze strategii seksualnych skierowana jest... na rozwiązanie konkretnego problemu adaptacyjnego, jak rozpoznanie odpowiedniego partnera czy pokonanie rywali w przyciągnięciu do siebie drugiej strony”. Należą do nich m.in.: zazdrość, wierność, pożądanie seksualne czy miłość i zaangażowanie. Zdaniem tego badacza: „Mądry wybór partnera życiowego zwiększał znacznie szanse przetrwania i reprodukcji co doprowadziło do wykształcenia się w procesie ewolucji klarownych kryteriów wyboru partnera. Wykształcone przez naszych przodków upodobania do takich, a nie innych partnerów trwają więc w nas samych po dziś dzień.” Dlatego też część jednostek jest preferowana w trakcie doboru partnera, a część nie, gdyż nie mają odpowiedniego zestawu cech.
  
idealnypartner

Zestaw biologicznych cech to nie wszystko...

 
Jednak samo posiadanie pożądanych cech nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Trzeba też posiadać umiejętność wyeksponowania ich i utrzymania dzięki nim partnera przy sobie. Poza tym upodobania, którymi kierują się kobiety zdecydowanie różnią się od tych, którymi posługują się mężczyźni, a spełnienie ich celów kłóci się z dążeniami pragnień płci przeciwnej i odwrotnie. Dzieje się tak z powodu dużych dysproporcji ponoszenia kosztów reprodukcyjnych przez obie płcie. Kobieta musi znosić nie tylko trud ciąży i porodu, ale także stałej opieki nad noworodkiem. Mężczyzna w procesie reprodukcji ponosi zaś niskie koszty. To wszystko czyni, że cały proces jest dość skomplikowany.
 
pożądanecechypartner

 

Jakiego mężczyzny szukają kobiety?

Kobiety w wyborze partnera według psychologów ewolucjonistycznych zwracają uwagę przede wszystkim na zasoby ekonomiczne i status społeczny. Wysokie zarobki mężczyzny (lub same ich perspektywy!) i wysoka pozycja w społecznej hierarchii zapewniają bowiem kobietom poczucie bezpieczeństwa i dostatku oraz dobre warunki dla rozwoju ich dzieci, które dzięki pozycji ojca mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Te preferencje implikują kolejne cechy jak: starszy wiek (co związane jest nie z samą dojrzałością, a tendencją wzrostu zarobków człowieka wraz z upływem lat) oraz ambicja, pracowitość i inteligencja, które mają być gwarancją sukcesu i powodzenia. Wysoko ceniona przez kobiety jest także siła fizyczna, której wyznacznikiem jest m.in. wysoki wzrost, czyli przynajmniej 180 cm. Dawniej tylko silny mężczyzna był wstanie uchronić kobietę przed agresją innych osobników, stąd ta cecha nabrała dużego znaczenia. Z siłą fizyczną związane jest także zdrowie i dobre geny, które chronią przed przedwczesną utratą partnera oraz przekazaniem słabych genów potomstwu. Świadczą o nich choćby symetria twarzy i ciała, która odzwierciedla „zdolność jednostki do stawiania czoła zakłóceniom środowiskowym i genetycznym.” 
 
 
idealny partner
 

Miłość i zaangażowanie.

 
Oprócz tych wszystkich preferencji kobiety pragną od swojego stałego partnera miłości i zaangażowania. Bez zapewnienia o szczerych uczuciach, nawet wtedy, gdy mężczyzna spełnia wszystkie inne kryteria, kobiety nie będą skore wchodzić w poważne relacje. Do wyznaczników męskiego zaangażowania w związek należy przede wszystkim jego stabilność uczuciowa i odpowiedzialność. Dlatego te cechy są równie wysoko cenione przez kobiety (wśród kryteriów wyboru stałego partnera zajmują drugą i trzecią pozycję). 
 

Jakiej kobiety poszukują mężczyźni?

Mężczyźni kierują się w czasie poszukiwania stałej partnerki odmiennymi wyznacznikami. Do najbardziej pożądanych cech, jakie wymieniają należą bowiem atrakcyjność fizyczna oraz młodość (i to zarówno mężczyźni heteroseksualni jak i homoseksualni). Atrakcyjność fizyczna kobiety świadczy z jednej strony o jej zdrowiu, a z drugiej strony podnosi prestiż mężczyzny, który jest z nią związany. Co jednak ważne ocena atrakcyjność wyglądu kobiety nie jest związana upodobaniami ukształtowanymi przez ewolucję, gdyż wyznacznikiem piękna głównie pozostaje kultura. Widać to na przykładzie kształtu ciała, gdyż jak stwierdza D. Buss: „Mężczyźni nie wykształcili w trakcie ewolucji żadnych preferencji, co do ilości tkanki tłuszczowej u ewentualnej partnerki". Młodość natomiast ma być gwarantem sukcesu reprodukcyjnego, gdyż z wiekiem płodność kobiet drastycznie się obniża.
 
udanyzwiązek

Wierność.

Do cech, które cenią sobie mężczyźni należy także wierność, gdyż nie chcą inwestować własnych zasobów w nie swoje potomstwo. A są to niemałe pokłady energii i czasu, gdyż jak podaje D. Buss: „Mężczyźni inwestują w swoje żony i dzieci w stopniu niespotykanym u innych naczelnych.” Dlatego też mężczyźni preferują mniej rozwiązłe kobiety, gdyż duża ilość odbytych stosunków seksualnych przez kobietę może świadczyć o jej przyszłej niewierności.

Czy warto wierzyć psychologom ewolucjonistycznym?


Mimo iż, założenia ewolucyjnych strategii doboru partnerskiego tłumaczą wiele preferencji i działań ludzi, to jednak nie można kierować się nimi wyłącznie pragnąc poznać dogłębnie prawa, jakie rządzą procesem kojarzenia się ludzi w pary. Sam determinizm biologiczny jest niewystarczający, zwłaszcza w obliczu zmian cywilizacyjnych, które powodują, że coraz bardziej się od niego uniezależniamy. Poza tym psychologia ewolucjonistyczna pomija znaczenie wpływu kultury, systemu aksjologicznego, który wyznaje dany człowiek, indywidualnych preferencji, cech charakteru czy uroku osobistego. Są to niezwykle ważne czynniki, o czym może świadczyć fakt, że nieraz niski, niezbyt dobrze zbudowany mężczyzna, ale o dużym poczuciu humoru i elokwencji ma dużo większe powodzenie od swojego atletycznego i wysokiego kolegi, który jest arogancki i małomówny.
 
 

Komentarze   

+4 # Aleksandra 2012-03-19 21:30
Moi drodzy bibliografia, bibliografia i jeszcze raz bibliografia!!! !!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Relacje damsko-męskie krok po kroku. Jak poderwać kobietę?

Wszystkiego, co dotyczy kontaktów z kobietami możesz się nauczyć. Przez lata doświadczeń i studiowania najlepszych materiałów z zakresu psychologii, socjologii, uwodzenia, pua, pickup, podrywu, seksualności, relacji damsko-męskich.

Udało nam się stworzyć doskonały system komunikacji z kobietami. Jako pierwsi w kraju wydaliśmy szkolenie DVD na 10 płytach, pierwszą tak obszerną Księgę związków, podrywu i seksu. Jesteśmy jedyną szkołą uwodzenia, która uczy jak podrywać, jak zdobyć kobietę, jak poderwać dziewczynę, jak osiągnąć pewność siebie, jak poderwać koleżankę, jak pieścić kobietę, jak znaleźć sobie dziewczynę, jak zagadać na ulicy, jak poderwać dziewczynę w szkole, jak poderwać kobietę na ulicy, jak uwodzieć, jak pozbyć się strachu przed podejściem, jak nauczyć się uwodzenia, jak zdobyć pewność siebie, jak zdobyć pewność siebie zgodnie z etyką.

Zastanawiasz się jak poderwać nieznajomą kobietę? U nas znajdziesz najlepsze teksty na podryw, techniki uwodzenia, skuteczne metody uwodzenia, rozmaite kursy uwodzenia, materiały o podrywaniu, materiały o uwodzeniu, forum o uwodzeniu, książki o uwodzeniu. Na naszej stronie znajdziesz również przykłady podejścia do kobiet, techniki podrywu. Mamy materiały o tym - jak zdobyć pewność siebie, jak być pewnym siebie w każdej sytuacji, jak pocałować kobietę, jak pieścić kobietę, jak pieścić łechtaczkę kobiety, jak pieścić piersi, jak dotykać kobietę, jak przytulić kobietę, jak doprowadzić do seksu, jak zachowywać się w łóżku.

Jak uwieść kobietę?

Szkoła uwodzenia Perfect Dating prowadzi kursy uwodzenia bez manipulacji, NLP czy innych technik, które mogą kogoś skrzywdzić. My uczymy Cię - jak stworzyć silny charakter, jak zdobyć kobietę, jak podejść do kobiety, jak zainteresować sobą kobietę. Podstawą jest przede wszystkim Twoja osobowość, pewność siebie, silny charakter. Do tego dołóż sobie odpowiednią wiedzę na temat kobiet.... i sukces masz gwarantowany.

Czy uwodzenie jest trudne? Jak nauczyć się uwodzenia?

Na stronie znajdziesz opinie naszych kursantów uwodzenia, opinie o szkole Perfect Dating, którzy w 21 dni zmienili całkowicie swoje życie... Mają oni same pozytywne opinie na temat kursów i materiałów Pefect Dating, gdyż na każde nasze szkolenie, czy kurs DVD dajemy 110% procent gwarancji! Nauczysz się tutaj jak poderwać koleżankę, jak zdobyć numer do dziewczyny, jak napisać ciekawe smsy, jak napisać wiadomość do dziewczyny, jak podrywać na portalach randkowych, jak zadzwonić do dziewczyny, co powiedzieć na pierwszej randce? Jak zaprosić dziewcznę na randkę. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak myślą kobiety, czego potrzebują kobiety, co podoba się kobietom, na co lecą kobiety, co lubią kobiety - to właśnie tutaj jest miejsce, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Polityka prywatności i regulamin